Tripp Lite PDU Monitored 208/240V 30A 36 C13; 6 C19 L6-30P LX Interface 0U - PDUMNV30HV2LX
(No reviews yet) Write a Review
Brand:
Tripp Lite
Part Number #
PDUMNV30HV2LX
UPC:
Availability:
In Stock
  • Tripp Lite PDUMNV30HV2LX
Don't like the price? Make an offer!
Get bulk pricing
Description
Specifications
Manufacturer: Tripp Lite
Manufacturer Part Number: PDUMNV30HV2LX
Manufacturer Website Address: http://www.tripplite.com
Brand Name: Tripp Lite
Product Model: PDUMNV30HV2LX
Product Name: PDUMNV30HV2LX 42-Outlet PDU
Marketing Information: The PDUMNV30HV2LX 5.8kW Single-Phase Monitored PDU provides real-time remote monitoring of voltage, frequency and load levels via built-in network connection. By reducing the frequency of on-site visits, these advanced remote capabilities can save you money and reduce downtime.
Product Type: PDU
Technical Information
Input Receptacles: NEMA L6-30P
Output Receptacles:
  • 6 x IEC 60320 C19
  • 36 x IEC 60320 C13
Power Description
Input Voltage: 230 V AC
Output Voltage:
  • 200 V AC
  • 208 V AC
  • 240 V AC
Power Rating (Watt): 5800 W
Input Current: 30 A
Management
Management: Protocols:
  • IPv4
  • IPv6
  • HTTP
  • HTTPS
  • SMTP
  • SNMPv1
  • SNMPv2
  • SNMPv3
  • telnet
  • SSH
  • FTP
  • DHCP
  • NTP
Physical Characteristics
Mounting Orientation: Vertical
Placement: Rack
Form Factor: Rack-mountable
Rack Height: 0U
Height: 70"
Width: 2.2"
Depth: 2.7"