HPE Intel Xeon E7-4820 v4 Deca-core (10 Core) 2 GHz Processor Upgrade - 834490-B21
- Brand:
- HPE
- Part Number #
- 834490-B21
- UPC:
- Condition:
- New
- Availability:
- In Stock
Description
Specifications
Manufacturer: Hewlett Packard Enterprise
Manufacturer Part Number: 834490-B21
Manufacturer Website Address: http://www.hpe.com
Brand Name: HPE
Product Line: Xeon
Product Series: E7-4800 v4
Product Model: E7-4820 v4
Product Name: Xeon Deca-core E7-4820 v4 2GHz Server Processor Upgrade
Product Type: Processor Upgrade
Technical Information
Processor Manufacturer: Intel
Processor Core: Deca-core (10 Core)
Clock Speed: 2 GHz
QuickPath Interconnect: 6.40 GT/s
Direct Media Interface: 5 GT/s
L2 Cache: 2.50 MB
L3 Cache: 25 MB
64-bit Processing: Yes
Process Technology: 14 nm
Processor Socket: Socket R LGA-2011
Power Description
Thermal Design Power: 115 W
Environmental Conditions
Thermal Specification: 152.6°F (67°C)
Physical Characteristics
Width: 2.1"
Depth: 1.8"
Miscellaneous
Compatibility: Synergy 680 Gen9 Compute Module
Brand Name: HPE
Product Line: Xeon
Product Series: E7-4800 v4
Product Model: E7-4820 v4
Technical Information
Processor Manufacturer: Intel
Clock Speed: 2 GHz
Direct Media Interface: 5 GT/s
L2 Cache: 2.50 MB
L3 Cache: 25 MB
64-bit Processing: Yes
Process Technology: 14 nm
Power Description
Thermal Design Power: 115 W
Environmental Conditions
Physical Characteristics
Width: 2.1"
Depth: 1.8"