HPE Intel Xeon E5-2623 v4 Quad-core (4 Core) 2.60 GHz Processor Upgrade - 817929-B21
(No reviews yet) Write a Review
Brand:
HPE
Part Number #
817929-B21
UPC:
Availability:
In Stock
  • HP Enterprise 817929-B21
Don't like the price? Make an offer!
Get bulk pricing
Description
Specifications
Manufacturer: Hewlett Packard Enterprise
Manufacturer Part Number: 817929-B21
Manufacturer Website Address: http://www.hpe.com
Brand Name: HPE
Product Line: Xeon
Product Series: E5-2600 v4
Product Model: E5-2623 v4
Product Name: Xeon Quad-core E5-2623 v4 2.6GHz Server Processor Upgrade
Marketing Information: Intel® Xeon® Processor E5-2600 Product Family
Product Type: Processor Upgrade
Technical Information
Processor Manufacturer: Intel
Processor Core: Quad-core (4 Core)
Clock Speed: 2.60 GHz
Overclocking Speed: 3.20 GHz
QuickPath Interconnect: 8 GT/s
L2 Cache: 1 MB
L3 Cache: 10 MB
64-bit Processing: Yes
Process Technology: 14 nm
Processor Socket: Socket LGA 2011-v3
Power Description
Thermal Design Power: 85 W
Environmental Conditions
Thermal Specification: 163.4°F (73°C)
Physical Characteristics
Width: 2.1"
Depth: 2"