3M PF27.0W Privacy Filter for Widescreen Desktop LCD Monitor 27.0" PF270W1B 27" Monitor Frameless dis
(No reviews yet) Write a Review
Brand:
3M
Part Number #
PF270W1B
UPC:
Availability:
In Stock
Don't like the price? Make an offer!
Get bulk pricing
Description
Technical details
TypeFrameless display privacy filter
Scratch-resistantYes
Filter colourBlack
Easy to cleanYes
Display filter featuresAnti-glare
Maximum screen size compatibility27"
Aspect ratio16:10
Suitable forMonitor
Screen size HxW14.3 x 22.9" (36.4 x 58.2 cm)
Design
Filter colourBlack
Suitable forMonitor
Colour of productBlack
Features
Touchscreen compatibleNo
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeAdhesive strip + Slide mount tab
Easy to removeYes
Durable screen protection‎Yes
Easy to applyYes
Screen formatWidescreen
Scratch-resistantYes
Easy to cleanYes
Aspect ratio16:10
Ergonomics